Międzyczasu nie zainicjowali dorośli, a właśnie my, grupa młodych ludzi. Idea centrum młodzieżowego, które miałoby powstać w Mińsku Mazowieckim, wykiełkowała wśród członków Międzyszkolnej Inicjatywy Samorządowej jeszcze w 2018 roku. Inicjatywa zrzesza samorządy uczniowskie mińskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jako młodzi ludzie szybko zauważyliśmy, że jednym z ważniejszych problemów nas i naszych rówieśników jest brak miejsca, w którym moglibyśmy swobodnie spędzać czas. Potrzebowaliśmy przestrzeni na spotkania z przyjaciółmi, umożliwiającej także nawiązywanie nowych znajomości albo robienie czegoś ciekawego po lekcjach.
Szybko stworzyła się grupa, która zajęła się tym przedsięwzięciem. Udało nam się spotkać z Burmistrzem Mińska Mazowieckiego, a także uczestniczyć w posiedzeniu Komisji Oświaty, gdzie nasz projekt spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem. Nie poprzestaliśmy jednak na kontakcie z urzędnikami. Rozpoczęliśmy rozmowy z mieszkańcami. Od początku byliśmy otwarci na pomysły i propozycje dotyczące powstającego centrum młodzieżowego.
Niedługo później złożyliśmy wniosek do Budżetu Obywatelskiego na rok 2020. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności pozyskaliśmy 150 tysięcy złotych na realizację naszych celów. W tej kwocie zawarte są zarówno koszty remontu i renowacji naszej przestrzeni, jak i koszty wyposażenia, materiałów warsztatowych oraz opłacenie pracownika młodzieżowego.
W ostatnich miesiącach przed otwarciem centrum młodzieżowego konsultowaliśmy pomysły i propozycje z młodymi mieszkańcami naszego miasta, ponieważ inicjatywa ma służyć właśnie mińskim nastolatkom. To dzięki stałemu kontaktowi z rówieśnikami wiedzieliśmy, co tak naprawdę jest im potrzebne.
Naszą misją jest stworzenie miejsca dostępnego dla każdej młodej osoby. Dlaczego uważamy, że to ważne i potrzebne?
Ważną częścią pracy nad realizacją projektu mińskiego centrum młodzieżowego była nauka i czerpanie inspiracji z innych miejsc tego typu. Podczas ferii zimowych 2020 roku wyruszyliśmy na Pomorze, aby odbyć wizytę studyjną w Młodzieżowym Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Gdyni, czyli w Centrum Młodzieżowym Wymiennikownia. Spędziliśmy tam aktywny, pouczający czas. Obserwowaliśmy, jak wygląda i funkcjonuje przestrzeń, w której już od kilku lat regularnie odbywają się warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia sportowe i artystyczne, ale też jak przebiega integracja lokalnej społeczności młodzieżowej. Zrozumieć wizję centrum młodzieżowego pomogły nam także rozmowy z osobami zatrudnionymi na miejscu. Warto wiedzieć, że idea przestrzeni tego typu jest bardzo popularna niemal w całej Europie. Centra młodzieżowe od kilkudziesięciu lat funkcjonują w krajach skandynawskich i państwach Europy Zachodniej. Dzięki opowieściom przebywającym w Mińsku wolontariuszy Fundacji EBU i Elizy Bujalskiej dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują centra młodzieżowe w Irlandii, Francji i Niemczech. Na naszym kanale w serwisie YouTube można znaleźć nagranie przedstawiające podobne miejsca w Finlandii, w Liechtensteinie i we Francji. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wspaniałe centrum w Saint-Egreve, ponieważ ta miejscowość jest miastem partnerskim Mińska Mazowieckiego. Malownicze, francuskie miasteczko ma niespełna 16 000 mieszkańców, a centrum młodzieżowe działa tam bardzo prężnie. To pokazuje nam, że idea centrum młodzieżowego sprawdzi się również u nas, w bardziej zaludnionym Mińsku!
Od początku wiedzieliśmy, że Międzyczas ma być miejscem, które będziemy tworzyć wspólnie, dlatego stawiamy na autentyczność, partycypację i sprawczość. Zarządzanie Miedzyczasem należy do nas, a konkretnie do Rady Programowej, która zmienia się raz na pół roku. Dorośli, którzy wspierają nasze centrum młodzieżowe, jedynie nam towarzyszą i pomagają. To my decydujemy o wyglądzie Międzyczasu, to my organizujemy warsztaty i wydarzenia. To my decydujemy o zatrudnieniu dorosłych mentorów i mentorek. Z tego względu działanie Międzyczasu jest oparte na wzajemnym zaufaniu pomiędzy dorosłymi a młodzieżą i wszystkimi osobami odwiedzającymi centrum młodzieżowe.
Tworzenie miejsc spotkań jest obecnie istotne, ponieważ pozwala na wyrwanie się z wirtualnego świata po izolacji spowodowanej pandemią COVID-19. Młodzież potrzebuje przestrzeni, gdzie może się na nowo zintegrować po wielu miesiącach rozłąki.
Zależy nam także na aktywizowaniu naszych rówieśników. Wiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na komercyjne rozwijanie pasji i zainteresowań, dlatego chcemy to umożliwić!
Ważnym elementem idei centrum młodzieżowego jest możliwość realizacji różnych pomysłów. Warto wiedzieć, że w innych tego typu miejscach panuje ogromna otwartość na inicjatywy proponowane przez nastolatków. Chcemy, aby w Międzyczasie każdy chętny mógł zorganizować warsztaty czy spotkanie z interesującym gościem według własnej wizji. To doskonałe miejsce na rozwój umiejętności organizacyjnych i liderskich.
Dzięki aktywizacji młodzieży inwestujemy nie tylko w ich przyszłość, ale również w przyszłość całej społeczności Mińska Mazowieckiego i okolic. Aktywna młodzież oznacza aktywną społeczność lokalną, co jest szalenie ważne w procesie tworzenia się odpowiedzialnego, europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.
Międzyczas nie jest jednak przeznaczony wyłącznie dla młodych aktywistów. Wszyscy mogą u nas znaleźć bezpieczną, przyjazną przestrzeń, w której odrobią zadanie domowe, odpoczną po szkole czy zrobią projekt na zajęcia.
Za bardzo istotne uważamy poczucie sprawczości. To ogromna moc, dzięki której czujemy, że mimo młodego wieku możemy działać na rzecz lokalnej społeczności i tworzyć miejsce dla wszystkich nastolatków.
Jedną z naszych wartości jest także wolność wyboru. Nie narzucamy nikomu formy spędzania czasu w naszej przestrzeni. Warsztaty i inne aktywności nie są obowiązkowe. Jeśli ktoś chce do nas przyjść z ciekawym pomysłem, może go u nas śmiało zrealizować, ale równie miło powitamy osobę, która wstąpi do Międzyczasu posiedzieć ze znajomymi i wypić herbatę. To doskonałe miejsce na poznawanie ludzi i przełamywanie barier.
Stawiamy także na odpowiedzialność, którą rozumiemy jako troskę o wspólną przestrzeń i sprzęt dostępny na miejscu oraz rzetelność w wypełnianiu powierzonych zadań.